NODERĪGA INFORMĀCIJA

A. I. Kost | Priekules apbedīšanas birojs- noderīga informācija

Apbedīšanas serviss 00–24/7

Noderīga informācija

  • Pirmie soļi nāves gadījumā

    Zaudēt tuvinieku ir emocionāli ļoti smagi, un vairākums tuvinieku nezina, ko īsti darīt.


    Nāves gadījumā nepieciešams nokārtot formalitātes – apliecināt un reģistrēt miršanas faktu, saņemt miršanas apliecību.


    Ne neatliekamā medicīniskā palīdzība , ne Valsts policija neizsniegs apliecību par nāves cēloni un nenogādās mirušo morgā.


    Šim nolūkam ir paredzēti ārsti un apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji. 


    Ir gadījumi, ka neatliekamā medicīniskā palīdzība uz nāves gadījumu neizbrauc, viņiem ir arī tiesības uz to. Izņēmums, ja pieteiksiet, ka neesat pārliecināts par nāves iestāšanos. Šajā gadījumā neatliekamās palīdzības brigāde ieradīsies un konstatēs nāves faktu, izsniegs rīkojumu mirušā nogādāšanai morgā. 

    Šis rīkojums noderēs saskarsmē ar ģimenes ārstu un gadījumos, ja mirušajam nepieciešama autopsijas veikšana nāves cēloņa noskaidrošanai. 

    Savukārt, Valsts policija ir pieaicināma vienīgi tad, ja nāves cēlonis ir noziegums vai nelaimes gadījums. 

  • Ko darīt, ja tuvinieks ir miris mājās?

    Ja tuvinieks ir miris dabīgā nāvē, bez vardarbīgas nāves pazīmēm, ir jāsazinās ar mirušā ģimenes ārstu. Konstatējot nāves faktu un ņemot vērā mirušā slimības vēsturi, ģimenes ārts izsniedz apliecību par nāves cēloni. 

    Šis dokuments ir nepieciešams, lai saņemtu miršanas apliecību un veiktu tālākās ar izvadīšanu saistītās darbības. 

    Nezināma nāves cēloņa gadījumā, ja mirušais ir jaunāks par 59 gadiem, ģimenes ārsts izsniedz norīkojumu mirušā autopsijas veikšanai nāves cēloņa noskaidrošanai. 

  • Ko darīt, ja tuvinieks miris slimnīcā?

    Par nāves iestāšanos jums paziņos ārstējošais ārsts, uzaicinās jūs uz slimnīcu veikt formalitātes. Ja piederīgajiem nāves cēlonis ir zināms un pretenzijas pret tuvinieka ārstēšanu nav, tiek rakstīts iesniegums, lai neveiktu mirušā autopsiju. 

    Bet, ja tuvinieki apšauba nāves cēloni vai nav apmierināti ar tuvinieka ārstēšanu, tiek pieprasīta mirušā autopsija nāves cēloņa noskaidrošanai. Apliecību par nāves cēloni izraksta ārsts vai nodaļas vadītājs, vai pataloganatoms, kas izsniedz šīs apliecības Pataloganatomijas nodaļā.

  • Ko darīt, ja noticis noziegums vai nelaimes gadījums?

    Ja tuvinieks ir miris mājās vai sabiedriskā vietā un nāves cēlonis ir noziegums vai nelaimes gadījums, jums jāsazinās ar Valsts policiju. Policijas darbinieki piesaka mirušā nogādāšanu Valsts Tiesu medicīnas centra morgā, izsaucot tam paredzēto dienestu. Pēc ekspertīzes veikšanas tiek izsniegta apliecība par nāves cēloni.

    Jūs varat vērsties Priekules apbedīšanas birojā, pieteikt apliecības saņemšanu un mirušā apģērba nogādāšanu morgā. Mūsu darbinieki aiztaupīs jums šo apmeklējumu. 

  • Ko darīt, ja tuvinieks miris ārzemēs?

    Ja tuvinieks miris ārvalstīs, bet apbedīt vēlaties Latvijā, ir nepieciešama mirušā transportēšana specializētā transportā un cinka zārkā. 

    Latvijā tiek veikta mirušā pārzārkošana, apbedīšana cinka zārkā ir aizliegta. Mirušā transportēšanai mēs piedāvājam cinka zārka nomu, kas aiztaupa jums divu zārku iegādi. Mēs veicam mirušā transportēšanu pa Eiropas Savienību un arī formējam mirušajam dokumentus. 

  • Apbedīšanas pabalsts

    Priekules apbedīšanas birojs veic visas nepieciešamās formalitātes apbedīšanas pabalsta saņemšanai VSAA nodaļās. 

    Piešķirot apbedīšanas pabalstu, tiek izsniegta VSAA lēmums par apbedīšanas pabalsta apmēru, kas tiek nodots tuviniekiem.

  • Apbedīšanas pabalsta pieprasīšana

    Ja vēlaties personīgi pieprasīt apbedīšanas pabalstu, to varat veikt VSAA nodaļās vai Priekules novada pašvaldības domē, iesniedzot miršanas apliecību un iesniegumu par pabalsta piešķišanu. Tiesības saņemt apbedīšanas pabalstu ir mirušās personas ģimenes loceklim vai personai, kura faktiski uzņēmusies apbedīšanu, ja mirusi apdrošināta (strādājoša) persona, bezdarbnieks, pensijas, atlīdzības par darbspēju zaudējumu vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējs. 

    Apbedīšanas pabalstu apdrošinātas personas nāves gadījumā piešķir un izmaksā mirušā divkāršas mēneša vidējās algas apmērā. Pensionāra vai atlīdzības par darbspēju zaudējumu saņēmēja nāves gadījumā, apbedīšanas pabalstu izmaksā divu pensiju vai atlīdzības apmērā. 

    Ja mirušai personai ir dzīvs laulātais, tad laulātais var VSAA pieprasīt vēl papildus divu pensiju apmēru. 

    Apbedīšanas pabalsts tiek pārskaitīts uz pabalsta saņēmēja norādīto kontu kredītiestādē vai pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontā. Apbedīšanas pabalstu var pieprasīt 12 mēnešu laikā no miršanas dienas.  

  • Izmaksas

    Bēru organizēšana tiek īstenota ļoti individuāli. Rūpīgi saskaņota un pielāgota pasūtītāja vēlmēm un iespējām. Izvadītājs vai mācītājs, mūzika, krusts, sega, koka lakotais zārks vai drapētais zārks – ir jūsu izvēle. Pakalpojumu un piederumu izvēle noteiks arī konkrētās bēru izmaksas. 

    Piedāvājam VSAA apbedīšanas pabalsta saņemšanu. Apbedīšanas pabalsts tiek ieskaitīts uzņēmuma kontā, kas daļēji sedz izmaksas. Apbedīšanas pakalpojums ir ļoti svārstīgs, tā izmaksas ir, sākot no 450 eiro.

Share by: